INSTRUKTÁŽNÍ VIDEO: Jak poskytnout první pomoc, když někomu zapadá jazyk

zapadly jazyk 1Často to slyšíme kolem sebe nebo vidíme ve filmech a v médiích. Proč je zapadnutí jazyku tak nebezpečné a může vést ke smrti?

Možná se budete divit, jak málo stačí k tomu, abyste někomu zachránili život. Když člověk upadá do bezvědomí, ztrácí veškerý svalový tonus. Konkrétně i jazyk je sval, který se v tomto okamžiku uvolňuje a může zapadnout a zablokovat tak dýchací cesty.

Jazyk je nejčastější příčinou obstrukce dýchacích cest v bezvědomí člověka. Chceme-li jej zachránit, je třeba provést fyzický zásah a jazyk mu vyndat z krku. Je však důležité postiženého umístit na tvrdou zem, naklonit mu hlavu, a zároveň zvednout bradu ve stejný čas, čímž se vytvoří kapsa pro kyslík.

Důležitý zásah

Při otevření dýchacích cest můžete slyšet zvuk kyslíku nebo plynů, které unikají. Rovněž se mohou dostavit zvratky či jiná tekutina, pěna apod. Ničemu, co chce ven, nebraňte, usnadňuje to možnost nadechnout se.

 Ve většině civilizovaných společnostech je způsob této záchrany vyvinut téměř k dokonalosti, průměrná doba příjezdu sanitky na místě činu je 5-8 min. Ovšem buňky v mozku začínají umírat již pokud jsou 3 minuty bez kyslíku.

Pokud jste tedy svědky dušení člověka samovolným zapadnutím jazyku, okamžitě jednejte, zachráníte tím lidský život. Nezapomeňte zavolat záchranku a po vytažení jazyku pravidelně kontrolovat, zda dotyčný stále dýchá.

Není nutné hrdinství, každá přiložená ruka k dílu dokáže dělat zázraky…

Instruktážní video

 

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *