Ibalgin: Dnes uleví, zítra může zabít! Fakta, které jste o růžové tabletce nevěděli


Ibalgin: Dnes uleví, zítra může zabít! Fakta, které jste o růžové tabletce nevěděliSáhnete třikrát- čtyřikrát denně po této růžové pilulce a příbuzných lécích, jakmile vás začne něco bolet? Přestaňte, varují lékaři! Pokud to takto budete praktikovat několik měsíců, či dokonce let, je to jako byste si vyplnili objednávku na mrtvici nebo infarkt.

V Česku přitom lidé spolknou půl miliardy těchto tablet ročně! To je 50 kusů na osobu včetně kojenců!

Lékaři se domnívají, že vážné zdravotní komplikace způsobuje dlouhodobé užívání ibuprofenu, což je účinná látka léků tlumících bolest – například Ibalgin. Pokud si ale prášek vezmete jednorázově na bolest hlavy, žádné riziko samozřejmě nehrozí.

Bolest utlumíte, ale zabije vás mrtvice

Výzkumníci ze švýcarské Univerzity Bern sledovali 116 429 pacientů. Každý z nich bral několik měsíců jeden ze sedmi druhů běžně užívaných pilulek proti bolesti. Z následné studie publikované
magazínem British Medical Journal vyplývá, že u pacientů konzumujících často ibuprofen, hrozí třikrát větší nebezpečí mrtvice.

Látka tlumící bolest navíc zvyšuje možnost infarktu a smrti způsobené srdečními komplikacemi.
Studie také ukázaly, že ibuprofen přináší stejná rizika mrtvice a smrti způsobené srdeční chorobou, jako látka rofecoxib, která byla obsažena v přípravcích Ceeoxx a Vioxx. Ty byly staženy z trhu právě kvůli tomu již v roce 2004.

Rizika jsou příliš velká

“Sledovali jsme pacienty, kteří léky proti bolesti brali třikrát až čtyřikrát denně,” říká profesor Peter Juni. “V případě mrtvice to nevypadá s ibuprofenem dobře. Kdybych trpěl chronickou bolestí, nebral bych ho, protože rizika jsou příliš velké. Porozhlédnout bych se po jiných možnostech, “dodal.

Výzkumníci zdůrazňují, že rizika se týkají lidí, kteří berou tři až čtyři pilulky denně, tedy dávku až 2000 mg po dobu několika měsíců nebo let. Doporučená denní dávka je přitom maximálně 1200 mg.

Co způsobuje nadměrné užívání ibuprofenu?


Důsledky častého užívání ibuprofenu:

• ničí žaludeční sliznici (křečovitá bolest břicha)
• způsobuje žaludeční vředy (riziko prasknutí a vykrvácení)
• ohrožuje střeva (dlouhotrvající průjmy)
• zvyšuje riziko infarktu o 50% (zvláště pokud má pacient vysoký tlak)
• třikrát zvyšuje riziko mrtvice

Ibalgin na bolesti břicha a kocovinu? Nikdy!

Pravidelní uživatelé přípravku Ibalgin po něm často sáhnou preventivně už před chystaným mejdanem, ale hlavně po něm. Hlava bolet přestane, ale žaludek trpí. K podráždění alkoholem se totiž přidává silný chemický koktejl. Z podobného důvodu je také nevhodné brát ibuprofen při bolestech břicha.

Ženské záležitosti

Až polovina žen nosí Ibalgin stále u sebe v kabelce. Důvod? Bolest vnímají intenzivněji než muži, a proto častěji sahají po rychlém řešení v podobě prášků.

Často berou tyto léky také sportovci, zdravotní sestry, číšníci, prodavačky a lidé, kteří pracují na směny nebo mají fyzicky namáhavou práci. Lékaři doporučují léky na bolest střídat. U dětí je nejlepší například panadol, pro dospělé je pak alternativou Paralen nebo Aspirin. Všechny tyto léky přitom zakoupíte bez receptu.

Přečetli jste si článek až do konce? Zaujal Vás? Potom můžete naši práci odměnit tím, že dáte článku na Facebooku lajk nebo ho budete sdílet svým přátelům. Děkujeme.


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku