Terapie chladu na úrazy, terapie tepla na chronické bolesti. Skutečnost nebo mýtus?

terapia-chladu-teplaMnozí lidé jsou často zmateni z toho, kdy je potřeba použít na bolavá místa terapii chladu a kdy zase terapii tepla.

V našem dnešním článku se proto blíže podíváme na situace, ve kterých se jednotlivé terapie používají. Zároveň uvedeme hlavní zásady, které byste při nich měli dodržovat.

Kdy použít terapii chladu

Aplikace ledu nebo studeného zábalu se používá při náhlých úrazech. Příkladem jsou výron, modřina či otok, které jsou zároveň doprovázeny silným zánětem. Chlad zužuje krevní cévy a zpomaluje tak průtok krve do postiženého místa, čímž pomáhá zmírňovat otok, zánět a bolest.

V těchto případech je dobré zapojit i zvedání poraněných míst do výšky, což také má vliv na snižování otoků.

V angličtině se při poraněních doporučuje držet takzvaných RICE (rýže) pravidel. Každé jedno písmeno tohoto slova je počátečním písmenem pro 4 doporučení:

R – rest (odpočívej)

I – ice (led)

C – compression (tlak)

E – elevation (zvednutí)

Zásady terapie chladu

Led nebo studené zábaly aplikujte během prvních 48 až 72 hodin. Snížíte tím bolest, ale také rizika sekundárního poškození tkání.

Rovněž vždy umístěte bariéru mezi vaši pokožku a pytlík s ledem nebo jiný chladný předmět. No a konečně třetí zásadou je, že led by se neměl na déle než 20 minut a mezi jednotlivými přikládáním na tělo by měla být minimálně 10 minutová pauza.

Kdy použít terapii tepla

Oproti akutním úrazům, kdy je vhodný chlad, teplo je zase vhodnější při chronických bolestech, které nejsou doprovázeny otoky. Jak teplo pomáhá v těchto případech? Pomáhá tak, že rozšíří cévy a nasměruje krev do postižených oblastí. Tím je zaplaví kyslíkem a ostatními živinami, které se podílejí na uvolňování svalového napětí a ztuhlosti šlach či vazů.

Terapie teplem také napomáhá snižovat svalové křeče, zlepšuje flexibilitu a rozsah ohýbání svalů a kloubů. Při použití terapie tepla lze využít pomůcky jako:

  • elektrické zahřívací podložky
  • láhve na horkou vodu
  • gelové sáčky
  • případně i horké lázně

Zásady terapie tepla

Podobně, jako při terapii chladu, vždy umístěte nějakou bariéru mezi vaši pokožku a zdroj tepla (samozřejmě s výjimkou koupele). Teplo pak aplikujte maximálně 20 minut.

Závěr

Podle druhu zdravotního problému mohou někdy fyzioterapeuti doporučit dokonce i střídání mezi aplikací chladu a tepla, vždy po 20 minutách. Nicméně předtím, než přistupte k takovému střídání, se vždy poraďte s odborníkem, protože ne vždy to být pro vás může vhodné.

Související


Zdroj: Cold Therapy for Sudden Injury, Heat Therapy for Chronic Pain?

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *