Záludné karcinogeny v domácnosti, kterých se raději rychle zbavte

domace-karcinogenny1Zřejmě máte pocit, že doma jste v bezpečí. Ale i tam se nachází množství předmětů, které mohou způsobovat rakovinu. S postupem času naše domovy obsahují někdy více karcinogenů, než okolní svět venku.

Domov by měl být bezpečným místem, ale rizikové látky si tam svou cestičku často najdou, aniž byste to postřehli nebo si to uvědomili.

Vyskytují se například v barvách, šamponech, gumě či plastech. Ale o těchto zdrojích jste již zřejmě slyšeli. V tomto článku vás upozorníme na čtyři, méně známé, ale o to záludnější předměty, které pravděpodobně doma máte a o jejich škodlivosti pravděpodobně ani netušíte.

Na první pohled se sice mohou jevit jako bezpečné, ale určitě znáte to přísloví, že není dobré posuzovat knihu podle jejího obalu.

Některé parfémy mohou dnes sice hezky vonět, ale později z nemocniční postele na ně budete mít odlišný názor.

1/ Svíčky

Jedna studie provedená na svíčkách jistou spotřebitelskou organizací potvrdila, že až 40 % svíček obsahuje knoty s obsahem olova.

Výrobci svíček používají olovo do knotu proto, neboť je to dělá pevnějšími. Vyšší pevnost knotu se vyžaduje v případech, kdy svíčky obsahují vonné oleje, což dělá vosk měkčím.

Podle této spotřebitelské organizace takové svíčky během hoření vypouštějí do ovzduší 5 krát více olova, než je považováno za bezpečné pro děti.

Pokud jsou děti vystaveny působení olova, může to u nich vyvolávat problémy s učením, hormonální poruchy, problémy s chováním a další zdravotní potíže.

2/ Osvěžovače vzduchu

Je až směšné, jak velké množství různých osvěžovačů vzduchu se dnes na trhu nachází. Tyto osvěžovače vzduchu však obsahují nestálé organické sloučeniny, toxiny a karcinogeny, jako například ftalátové estery.

Byla publikována studie, která v 13 běžných domácích osvěžovačích objevila chemikálie narušující rozvoj reprodukčních orgánů a současně způsobující zhoršení astmatu.

3/ Čistící látky na nábytek a koberce

a) Čištění nábytku

Mnohé přípravky na čištění a udržování lesku nábytku obsahují karcinogenní látky.

Proto při jeho čištění používejte pouze prachovky, a na lesklé nalakované povrchy nanejvýš hadřík navlhčený v čisté vodě.

b) Čištění koberců

Při odstraňování skvrn a zvířecího zápachu z koberců upřednostněte raději domácí recepty, které jsou nejednou stejně účinné, případně ještě více než komerční prostředky.

Na skvrny od červeného vína zabírá, pokud na ně nalejete mléko, bílé víno nebo jedlou sodu. Následně vysajte nebo omyjte teplou vodou.

Na skvrny od džusů nebo lesního ovoce (maliny, jahody a podobně) nalejte ihned ocet a následně omyjte teplou vodou.

Na olejové skvrny zase zabírá, pokud na ně nalejete nějaký alkohol a pak znovu umyjte teplou vodou. Pokud nepustilo vše, použijte na zbytek pár kapek peroxidu vodíku.

4/ Potřeby na kreslení a malování

Některé potřeby na kreslení a malování jsou spojovány s poškozením orgánů, rakovinou a alergiemi.

Jde nejčastěji o následující:

  • lepidla
  • akrylová rozpouštědla a barvy
  • permanentní fixy

Děti, které je používají nejčastěji, jsou zvláště citlivé na toxiny. Je to z toho důvodu, že nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém a jejich metabolismus je rychlejší.

Dávejte proto velký pozor na produkty, které svým dětem kupujete.


Zdroj: 6 Cancer causers at Home, You Should Get Rid Of

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *