Varování: Populární Fenistil gel může vyvolat těchto 9 závažných následků

fenistilFenistil gel, který patří v Česku k jedním z nejoblíbenějších krémů pro potlačování alergických reakcí na pokožce, má jeden závažný problém.

Obsahuje totiž účinnou látku dimetindénmaleinát, na kterou eviduje americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) řadu hlášení od pacientů. Publikovány jsou také v databázi FactMed.

Mezi těmito hlášeními se objevují i některé velmi vážná onemocnění, z nichž ne všechny jsou uvedeny na příbalovém letáku tohoto přípravku a nemluví se o nich dokonce ani v pěkné televizní reklamě.

Některé mohou být sice vzácné, ale spotřebitel má právo o nich vědět.

Platí to zvláště v případě dětí, kdy se doporučuje zvýšená opatrnost. Jde o to, že děti mají odlišný poměr mezi povrchem pokožky a jejich hmotností ve srovnání s dospělými.

Jinými slovy, děti do svého těla absorbují přes pokožku látky ve vyšších koncentracích než dospělí lidé. Proto je u nich i zvýšeně riziko nežádoucích účinků.

Zde již následuje seznam nejzávažnějších komplikací, které může látka dimetindénmaleinát v těle vyvolat:

1/Trombocytopenie – nedostatek krevních destiček, špatná srážlivost krve.

2/Gastroezofageální reflux – zpětný průchod žaludečních kyselin do jícnu s následným pálením žáhy.

3/Erozivní gastritida – typ gastritidy, při které se odlupuje žaludeční výstelka, což způsobuje krvácení do žaludku. Může být akutní i chronická.

4/Žaludeční a duodenální vředy – defekty sliznic žaludku a tenkého střeva. Často vyvolávají silné bolesti.

5/Astenie – porucha neurovegetativní soustavy. Projevuje se abnormální fyzickou slabostí a nedostatkem energie.

6/Leukoencelopatie – mizení bílé mozkové hmoty v mozku a míše, ubývání myelinu obalujícího nervové buňky. Negativně ovlivňuje hlavně motorické schopnosti člověka v důsledku ztuhlého svalstva.

7/Leukopenie – neobvyklé nízké množství bílých krvinek (leukocytů) projevující se sníženou imunitou a náchylností organismu na infekční onemocnění.

8/Infekce močových cest – nejčastěji projevující se bolestmi močového měchýře. Pokud jsou dlouhodobě neléčené, mohou vést k závažným zdravotním komplikacím, jako jsou inkontinence či záněty ledvin, jejich selhání a dokonce i celková sepse.

9/Ledvinové kameny – jejich tvorba ledvinách. Při jejich přesunu do močové trubice, močového měchýře a močovodu způsobují silné bolesti.

Co jiného je vhodné na podrážděnou pokožku?

V jednom našem minulém článku jsme se podrobněji věnovali přírodním způsobem, jak postupovat při vyrážkách a alergiích vyvolávajících svědění kůže – najdete ho ZDE.


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

KAM DÁL

Mohlo by se vám líbit...

AlternativníMagazín.cz na Facebooku

error: Content is protected !!