Upozornění: Co vám hrozí při kolonoskopii, ale lékař vám to neřekne

FacebookTwitterGoogle+Email

CPE02G Surgical suite in hospital prepared for endoscopy and colonoscopy procedures.

Každý rok přes 14 milionů zdravých Američanů podstupuje vyšetření kolonoskopií pro odhalení rakoviny tlustého střeva. V přepočtu na počet obyvatel to vychází na 460.000 Čechů a 240.000 Slováků.

Deník Anály interní medicíny (Annals of Internal Medicine) v článku nazvaném „Komplikace kolonoskopie v integrovaném systému zdravotní péče“ uvedl, že přibližně 70.000 lidí (0,50 %) je usmrcených nebo zraněných komplikacemi tohoto vyšetření.

Oproti tomu, roční míra úmrtí na rakovinu tlustého střeva je pouze 0,22 %. Po přepočtu to vychází na 1200 na Slovensku a 2630 v Česku zraněných nebo usmrcených lidí!

Problémové oblasti zpochybňující přínosy kolonoskopie

V této části se podrobněji podíváme na pár faktů, které zpochybňují přínos kolonoskopického vyšetření.

1/ Dramatický nárůst výskytu rakoviny tlustého střeva.

Navzdory milionům vyšetření provedených mezi lety 2000 až 2007, roční míra výskytu rakoviny tlustého střeva v USA narostla o zhruba 30.000 případů.

2/ Více polypů se přehlédne, než najde.

Přibližně třetina kolonoskopických vyšetření běžně přehlédne polypy, ale i samotné rakovinné nádory. Podle zprávy Národního onkologického institutu (National Cancer Institute) ze dne 17.10.2008 se přehlédne prakticky 100 % polypů v pravé části vzestupného tlustého střeva.

3/ Odstraňování polypů nepředchází rozvoji rakoviny.

Podle výzkumu z roku 2006 se do několika let po vyšetření vyvinula rakovina tlustého střeva ve stejné míře, jaká by se dala očekávat v běžné populaci. Dokonce i tehdy, pokud byly odstraněny polypy.

4/ Nadhodnocené riziko úmrtí na kolorektální rakovinu.

Rizika tohoto druhu rakoviny jsou nadhodnocena pro komerční účely. Dokonce, i osoba ve vysoce rizikové skupině, má 12 násobně vyšší riziko úmrtí na onemocnění srdce, 10 násobné na jinou rakovinu, 6 násobné na lékařskou chybu, 3 násobné na mrtvici a 2 násobné riziko, že zemře při dopravní nehodě.

5/ 95% polypů jsou nezhoubné.

Nikdy z nich nebude rakovina, proto jejich vyjmutí nemá žádný význam.

6/ Ne všem kolorektálním typům rakovin předcházejí polypy.

Většina nádorů vzniká z plochých jizev, které nikdo nenavrhuje odstranit, i když jsou až 5 krát rizikovější pro vznik rakoviny než polypy.onemocneni-strev-prehled-1408092450-94c28df6

Přímá zdravotní rizika kolonoskopie

Problémem kolonoskopie není jen absence přínosů popsaných výše. Vyznačuje se také přímými riziky pro zdraví a dokonce pro život pacienta.

1/ Kolonoskopické vyšetření zvyšuje riziko úmrtí na všechny ostatní příčiny.

Studie The Telemark Polyp Study ukázala, že po kolonoskopii měli pacienti o 157 % vyšší riziko úmrtí než kontrolní skupina (z důvodů popsaných níže). Snížení výskytu kolorektální rakoviny byl však pouze 2% (statisticky nevýznamné).

 

2/ Zvýšené riziko rakoviny.

Odstranění maligních polypů nebo jejich biopsie uvolňuje rakovinné buňky do krevního oběhu. Tyto buňky jako metastázy mohou vytvořit nové nádory po celém těle.

3/ Vysoké riziko vnitřního krvácení.

Odstranění polypů výrazně zvyšuje u pacienta riziko úmrtí v důsledku těžko odhalitelného vnitřního krvácení. To může způsobit ischemický infarkt, infarkt myokardu, srdeční zástavu nebo náhlé srdeční selhání.

4/ Těžká dehydratace.

Příprava střeva před kolonoskopií způsobuje silnou dehydrataci. Může způsobit nezvratitelné poškození ledvin, závratě, ztrátu vědomí, infarkt a další komplikace.

5/ Chronické onemocnění tlustého střeva.

Narušení činnosti střeva po kolonoskopii často vede k zácpě, těžkým průjmům, zánětům a střevní obstrukci. Všechny tyto komplikace způsobují syndrom zánětu střeva. Tento jediný faktor zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva až 32 násobně!

6/ Infekce dýchacích cest a zápal plic.

Po celkové anestezii se až u 25 % lidí rozvine infekce dýchacích cest. Mnozí starší lidé umírají týdny či měsíce později na akutní zápal plic. Úmrtnost při zánětu plic je 5 %, což představuje přibližně 60 tisíc lidí v USA ročně – více než úmrtí na kolorektální rakovinu.

7/ Srážení krve a plicní embolie.

Hluboká trombóza cév a plicní embolie jsou běžné vedlejší účinky celkové anestezie. Jen v Americe jsou příčinou až 200.000 úmrtí ročně.

8/ Komplikace z chyb lékařů během kolonoskopie.

V USA každý rok až 70.000 pacientů utrpí během kolonoskopie úraz zaviněním lékaře. Skutečná míra, včetně nehlášené poškození, se odhaduje na 280.000.

Závěr

Pokud se blížíte k věku, ve kterém se začíná provádět pravidelné vyšetření kolonoskopií, tedy přibližně 50. rok života, dobře si zvažte přínosy a rizika toho vyšetření. 

Navzdory silné medializaci jejích přínosů se totiž pozapomíná seznamovat veřejnost i s jejími zjevnými nedostatky.

V případě, že se vás toto téma zatím netýká, určitě na to upozorněte své rodiče a známe, protože správné rozhodnutí dnes může zítra ovlivnit jejich život. A to doslova.


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

Zdroj: COLONOSCOPY: IS IT WORTH THE RISK?

KAM DÁL 

Jak snížit vysoký krevní tlak bez léků na předpis a natrvalo 

Proč Švýcaři zrušili preventivní prohlídky na mamografu 

Zkontrolujte si štítnou žlázu: Vše, co k tomu potřebujete, je teploměr

Mohlo by se vám líbit...

AlternativníMagazín.cz na Facebooku

error: Content is protected !!