Seznamte se! Ernst Moreau − lékař, který zachránil tisíce dětských životů pomocí jednoho běžného jídla

Nyní už problémy dětí se žaludkem nepřivádějí rodiče k šílenství, protože existuje tisíc a jeden způsob, jak je vyléčit. Ale dříve se i malé poruchy mohly stát smrtelnými. A to trvalo velmi dlouho, než jednoho pediatra napadla současně jednoduchá a geniální myšlenka…

Dnes se s vámi chceme podělit o úžasný příběh lékaře, který uskutečnil objev v medicíně a zachránil tisíce malých životů.

Léčivá mrkvová polévka doktora Moreaua

Je strašné na to jen pomyslet, ale před pouhým půlstoletím byla průměrná délka života člověka o polovinu kratší než nyní. Neznamená to, že by naši předkové žili jen do 35-40 let, ne.

Tento ukazatel byl ovlivněn především dětskou úmrtností. Pro dítě bylo problémem nejen narodit se do tohoto světa, ale také dožít se dospělosti. Ale brzy se objevil ten, kdo mohl vše změnit.

Tento skutečný velikán se narodil před sto lety v hlavním městě dnešního Slovinska, které bylo tehdy jen malý městem Rakouska-Uherska.

Ernst Moreau studoval v Rakousku, v Grazu, kde získal svůj lékařský titul. V roce 1906 získal pediatrickou specializaci v Mnichově a o dva roky později se stal profesorem na univerzitě v Heidelbergu.

Během své praxe učinil Moreau mnoho důležitých objevů. Díky němu bylo možné diagnostikovat dětskou mozkovou obrnu.


Metoda podle Moreau spočívá v tom, že pokud v blízkosti hlavy dítěte zazní hlasitý zvuk, mělo by roztáhnout ruce a pak je sevřít. Absence tohoto reflexu je známkou poranění nebo poškození nervového systému.

Byl to právě Moreau, kdo objevil laktobacily a jejich výhody pro lidský organismus. Jako první přišel se sterilizací dětských lahví a vymyslel formuli pro umělou výživu. Jen si pomyslete, dnes to znají a používají všichni, ale on byl průkopníkem v pediatrii.

V roce 1908 provedl Moreau svůj nejvýznamnější objev, který mohl být vysvětlen až po celém století. V té době byla kojenecká úmrtnost 25−30 %.

To znamená, že ze 100 dětí se asi 25 nedožilo ani roku. Hlavním důvodem byl banální průjem. Moreau přišel s nejjednodušším receptem, díky němuž tento počet klesl o polovinu − běžnou mrkvovou polévkou.

Recept je banálně jednoduchý: vezměte půl kila mrkve a udělejte z ní pyré, poté je zalijte litrem vody, osolte a nechte odpařit na celkový objem jednoho litru. To je celý recept, který vyléčí průjem u dítěte.

Objasnit zázračnou moc této polévky bylo možné až v roce 2002. Tehdy se zjistilo, že kyselé oligosacharidy obsažené v polévce zabraňují tomu, aby bakterie přilnuly k sliznici. Další studie ukázala, že tato polévka léčí dokonce průjem, který je odolný vůči antibiotikům.

Mrkev − skutečný zdroj živin. Je bohatá na vitamíny A, C, E, D, vápník, hořčík, fosfor a karoten. Vědci zjistili, že pravidelná konzumace mrkví pomáhá předcházet onkologickým onemocněním. Obsahuje také mnoho vlákniny, a tím odstraňuje ze střev škodlivé látky. Takže tato polévka ani dnes neztrácí na svém významu.

Nejpozoruhodnější je skutečnost, že Ernst Moreau při všech svých objevech žil skromný život a nedostal žádné ocenění.

Pracoval a zabýval se svou oblíbenou činností až do 74 let a pravděpodobně zachránil mnoho dalších životů. To vše stačí na to, abychom si ho připomněli a byli tomuto úžasnému muži vděční.

Pokud byl pro Vás článek inspirací, podělte se o něj se svými přáteli na Facebooku. A nezapomeňte dát naší stránce To se mi líbí. Děkujeme

Související 


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *