Je něco horšího, když nevíte proč Vás bolí záda? Asi ne. Přinášíme příčiny způsobující bolesti


Proč Vás bolí záda? Páteř může bolet z různých důvodů, ale nejčastěji jsou to níže popsané důvody. Bolesti páteře nejčastěji postihují žáky, studenty a lidi, kteří mají sedavé zaměstnání.

Špatné držení těla

– sedavé zaměstnání nebo naopak příliš náročné zaměstnání je pro páteř velkou zátěží a pokud nemáte dobře posílené a vyvinuté svaly na páteři, tak potom přicházejí bolesti páteře. Hrbení se a nepravidelně zatížena páteř je nejčastějším problémem, který však umíte vyřešit.

Nárazové jednostranné zatěžování páteře

– tento problém může vzniknout například i u žen, které nosí kabelku na jedné straně. Dále může vzniknout pokud máte špatně zařízený pracovní stůl, pokud sportujete nebo cvičíte takový druh aktivity, kde existuje jednostranné zatížení.

Nepravidelný pohyb

– žádné cvičení, sedavé zaměstnání nebo jiný faktor je při bolestech páteře tím “TOP” proč nás záda bolí. Stačí zapojit nějakou fyzickou aktivitu například plavání, jógu, pilates, piloxing, tabatu, rychlou chůzi, nordic walkning nebo něco jiného co by Vás bavilo.


Úraz páteře či hrudníku

– úraz může být další příčinou bolesti páteře a častokrát tato bolest zasahuje až na přední část hrudníku. V tomto případě, po úrazu, je vhodné konzultovat rehabilitaci a hlavně druh rehabilitace se svým lékařem.

Obezita, nadváha

– vyšší hmotnost je nápor nejen na páteř ale i na nohy. Při vyšší hmotnosti se člověk přirozeně více hrbí, protože nápor kilogramů přetěžuje celkové správné držení těla. V tomto případě je nejideálnější zdravou formou zhubnout a tak ulevit své páteři. Pak můžete už začít také cvičit a tak se zpevníte celkově a také páteř.

Bolesti krční páteře

Bolest krční páteře je dalším druhem bolesti zad, která vzniká také z oslabeného svalstva v oblasti krku. Tento druh bolesti postihuje především lidi se sedavým zaměstnáním. Bolest krční páteři obvykle vystřeluje až do hlavy a tak může způsobovat i migrény, od mírných až po silné migrénové stavy.

Bolesti křížů

Tento druh bolesti nejčastěji vzniká, když je bederní část dlouhodobě zatížena špatným sezením, obezitou, oslabeným svalstvem, nachlazením nebo jednorázovou neobvyklou aktivitou. Proti bolesti křížů v bederní oblasti je dobré začít také postupně zpevňovat toto svalstvo, dostatečně se oblékat nebo zhubnout, pokud trpíte nadváhou či obezitou. Vyšší hmotnost také tomuto problému neprospívá.

Druhy bolesti páteře

Nárazová – akutní stav bolesti obvykle přijde po cvičení, práci na zahradě nebo jiné aktivitě, kterou neděláte každý den a Vaše páteř na ni není zvyklá nebo připravena. Pokud budete příště dělat nějakou neobvyklou aktivitu, tak si předtím dejte malý strečink, abyste svalstvo zahřáli a bolest zad pravděpodobně nepřijde.

Dlouhodobá – dlouhodobá či chronická bolest páteře je skutečně dlouhodobá záležitost, která pramení v déle zanedbaných různých faktorech.

Příznaky bolesti zad

  • Tupá bolest v páteři
  • Problémy s dýcháním
  • Únava po stání či sezení
  • Změna výšky člověka
  • Vystouplá lopatka
  • Rameno vyšší než to druhé
  • Vykřivení v oblasti boků

Léčba bolesti zad

Korzetem

– fixační korzet Vám doporučí lékař, pokud je bolest zad a případné vybočení páteře akutní. Korzet (uměle) zpevňuje páteř a napravuje případné vybočení páteře.

Pohybem, sportem

– cílená aktivita jako například plavání, jóga, pilates, posilování, aerobik, běh, rychlá chůze jsou ideální aktivity na posílení zádového svalstva.

Operačním zákrokem

– když je již zdravotní problém skutečně vážný, může lékař zvolit i metodu operace. Nejčastěji se však operace zad provádí po úrazu nebo nehodě.

Cvičení zádových svalů je zaměřeno:

  • Posílení svalstva v oblasti – trupu, lopatek a páteře
  • Uvolňování svalstva na – šíji, ramenou, páteři a končetinách
  • Správné držení těla
  • Správné dýchání
  • Svalová koordinace a stabilita

Při cvičení je důležité prvotní uvolnění, dýchání, koordinace a strečink. Postupně natahovat zkrácené svalstvo a procvičovat i břišní, hrudní a lopatkové části.

Rady pro zdravou páteř:

  • Sedět pouze ve vyrovnané a symetrické poloze, žádné krčení se, hrbení nebo vykřivení.
  • Stát přímo, rovně a narovnaně
  • Ležet jen v noci během spánku, ne během dne, volit raději výše vypsané možnosti.
  • Pravidelně cvičit, nejlépe třikrát týdně po dobu 30-40 minut, nebo každý den po dobu 10 minut.
  • Vést aktivní životní styl, když máte volno tak neseďte před PC či televizí, raději jděte ven!
  • Vyhýbat se situacím, při kterých může dojít ke pádu, zranění, je třeba být opatrný a obezřetný

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *