Jak často měnit zubní kartáček, aby se nestal líhní pro bakterie?

Zubní kartáček je základní nástroj pro péči o zuby. Na trhu existuje mnoho značek, tvarů, kartáčky s různou tvrdostí vláken a spolu s tím i filozofií, jaký z nich je pro naše zuby a prevenci zubního kazu nejlepší.

Na jedné věci se ale všichni shodují. Ani sebelepší kartáček nás neochrání před nepříjemnými kazy, pokud jej nebudeme pravidelně měnit a udržovat.

Zubní kartáček není nesmrtelný

Všichni stomatologové vám řeknou jednu věc. Pravidelná výměna zubního kartáčku je to nejzákladnější pravidlo při péči o zuby. Pokud si nebudete v pravidelných intervalech pořizovat nový, hrozí nebezpečí, že se na jeho vláknech vytvoří celé kolonie bakterií. A to není jediný problém.

Zanedbaný kartáček s opotřebovanými vlákny zuby nevyčistí dostatečně, čímž se riziko zubního kazu ještě zvyšuje. Obecně platí, že zubní kartáček by se měl měnit zhruba jednou za tři měsíce.

Na frekvenci výměny má vliv několik dalších věcí. Pokud jste zvyklí si čistit zuby více než dvakrát za den, kartáček měňte častěji. Také v případě, že proděláte nějakou infekční chorobu, hned po uzdravení kartáček vyhoďte a kupte nový.

Správnou péčí prodloužíte životnost kartáčku


Životnost kartáčku lze prodloužit a správnou péčí o něj můžete množení bakterií zabránit. Zubaři doporučují zubní kartáček po každém použití důkladně propláchnout pod tekoucí vodou a nechat vlákna řádně uschnout.

Pokud kartáček odkládáte do sklenice či kelímku, postavte ho vždy svisle hlavou nahoru a sklenici pravidelně myjte. Nikdy nedávejte kartáček do obalu či držátka mokrý. Čas od času kartáček namočte do ústní vody nebo vroucí vody. Při čištění zubů na zubní kartáček příliš netlačte, aby se vlákna netřepila.

Pokud jsou vlákna vychýlená zhruba o jeden až dva milimetry do stran, je čas na výměnu.

Aby se z kartáčku nestala líheň bakterií

V případě, že se nebudete o zubní kartáček správně starat, mohou se na něm objevit nejen bakterie, ale také plísně, houby a bacily. Prostřednictvím kartáčku se můžou snadno přenášet virové infekce, jako je například rýma, chřipka, záněty a infekce ústní dutiny či krku.

Tyto bakterie produkují kyseliny, které narušují strukturu zubní sklovinu a způsobují vznik zubního kazu. Rozhodně nepoužívejte cizí kartáček a dbejte na to, aby se jednotlivé kartáčky vzájemně nedotýkaly.

Ideálním řešením pro domácnost s více členy je omyvatelný stojánek s oddělenými přihrádkami pro jednotlivé kartáčky. Při převozu mějte vždy kartáček v obalu, minimálně hlavu s vlákny, abyste zamezili přenosu škodlivých organismů.

Zubní kartáček v elektrické alternativě

Obecně platí, že pokud si zuby čistíte správně a máte standardní chrup, rozdíl mezi elektrickým a klasickým kartáčkem není příliš velký. Elektrický zubní kartáček vyčistí zuby rychleji a používání je snadnější.

Na jemné pohyby je oproti tomu lepší klasický zubní kartáček. Stomatologové se stále dělí do dvou skupin. Jedni jsou pro elektrický kartáček, protože odstraní více plaku. Druzí argumentují proti názorem, že poškozuje zubní sklovinu. Záleží také na technologii, kterou zvolíte.

Pokud se rozhodnete pro elektrický zubní kartáček, je potřeba mu věnovat stejnou péči jako klasickému. Vlákna na hlavici je potřeba po každém čištění zubů důkladně propláchnout a občas vydezinfikovat ústní či horkou vodou. Kartáček nechat vždy dobře uschnout ve svislé poloze.

Na vlákna příliš netlačit, ale se zbytečně brzy neroztřepila. A samozřejmě je potřeba hlavici pravidelně měnit. I u elektrického kartáčku se doporučuje tříměsíční interval, případně výměna ve chvíli, kdy začnou barevná vlákna blednout.

Související


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *