5 falešných medicínských zpráv, o nichž mylně věříte, že jsou pravdivé


Do dnešních dnů byly publikovány mnohé vskutku ohromující vědecké objevy.

Je proto dost těžké se ve všech z nich vyznat a umět rozlišit pravdu od lží. Mnohé jsou totiž chybné a některé lidi dokonce zavádějí.

Jak se říká, všechno se točí kolem peněz. I věda funguje na základě toho, že vědci a výzkumníci potřebují peníze pro uskutečňování svých experimentů.

Tito lidé si diktují vlastní postupy a očekávají předem stanovené výsledky. Někdy se také stane, že projektu chybí finance, a proto jsou závěry publikovány dříve, než proběhne adekvátní výzkum.

Testy jsou často prováděny nesprávně nebo výsledky nejsou důkladně ověřeny.

Stává se, že lékařský časopis publikuje předběžné, nepřesvědčivé výsledky, jež oznámí v médiích tak, jak by byly holými skutečnostmi.

V případě, že se daná zpráva stane hitem, později se už zapomenou zmínit o doplňkovém výzkumu, jež jasně prokázal, že počáteční výsledky byly chybné.

1. Jakýkoliv vědecky ověřený způsob na hubnutí

Všichni známe různé zaručené metody a způsoby na hubnutí. Většinou nám však k tomu stačí pravidelné cvičení a přísná dieta.

Snažíme se zhubnout z oblastí těla, jež považujeme za atraktivní. A to jen proto, abychom vypadali jako modelky nebo modely.

Držíme několikadenní hladovky.


Nicméně existuje i zdravý způsob hubnutí, a to prostřednictvím změny stravovacích a pohybových aktivit. Z dlouhodobého hlediska jde o dost náročný proces a mnozí lidé hledají rychlé možnosti, jak toho docílit.

Objevení se zázračné pilulky na hubnutí představuje skvělou alternativu.

Mnozí lidé ohodnocují různé výrobky na hubnutí hvězdičkami, aniž by je vyzkoušeli. Pokud i je uskutečněn reálný lékařský test na daný výrobek, vyzkoušel ho jen malý vzorek lidí.

To ale stačí na to, aby takový výrobek dostal etiketu a začali ho prodávat jako bezpečný.

2. Lék proti chřipce, který ji skutečně vyléčí

Je překvapující, jak někteří lidé stále věří, že studené obklady opravdu fungují.

Každý, kdo zažil chřipku, ví, že její vyléčení trvá několik dní, dokud všechny její příznaky odezní. A to i v případě, že jste užívali léky.

Pravdou však je, že dosud neexistuje žádný lék, jenž by chřipku dokázal vyléčit. V nejlepším případě jen zmírní příznaky onemocnění, ale samotný virus nevyléčí.

Příště popřemýšlejte, jaké léky proti chřipce si koupíte. Zkontrolujte všechny jejich přísady. Určitě si všimnete, že jsou stejné, jako má většina léků proti bolesti a zánětům.

Tím, že jsou prodávány pod označením „proti chřipce“, roste jejich cena. Kupující tak nabývají pocit, že budou účinnější než jiné léky, a proto jsou ochotni zaplatit za ně více.

3. Navzdory stále novým lékům případy úmrtí na rakovinu rostou

Člověk by si myslel, že čísla by neměli lhát.
Nicméně, při pohledu na současné statistické údaje je zřejmé, že v dnešní době vypukla epidemie rakoviny. Zatímco čísla mohou a nemusí lhát, faktem je, že ve světě stále více a více přibývá lidí nemocných na rakovinu.

Za poslední desetiletí se udály významné změny v našem způsobu života. Lidé mají tendenci žít déle.
Odkdy začal počet onkologických pacientů růst, stále více lidí očekává, že odborníci konečně vyvinou účinný lék na rakovinu.

Dnes už nežijeme v časech „uhranutí“, jež může zabít. Můžeme lépe identifikovat některé z příčin, jež vedou k tomuto onemocnění a jež jsou zodpovědné za neustále se zvyšující počet diagnóz.


Tak proč jsou pak příběhy o nových lécích na rakovinu takové populární? Důvodem jsou opět peníze.

4. Testování na zvířatech je skvělý způsob, jak ověřit účinnost přípravku

Výsledky testování na zvířatech jsou omezené, pokud jde o zjištění bezpečnosti pro lidi a účinnosti přípravku.

Při testování jsou upřednostňovány myši, protože ty mají podobnou genetiku jako lidé. Pravdou však je, že tato podobnost zdaleka nestačí k tomu, abychom ji porovnávali s lidmi.

Nespolehlivost testování léků na zvířatech je bohužel často ignorována. Léky, jež byly testovány na zvířatech, jsou uváděny na trh jako vědecky prokázané, že skutečně fungují.

Ale je to opravdu tak?

5. Užívání léků představuje účinný způsob, jak léčit trauma

Psychologové neustále oceňují léčebné účinky léků určených na depresi, úzkosti a další psychické onemocnění moderní doby.


Avšak svědectví pacientů vyvracejí tato tvrzení.

Mluvit o nich jako o „lécích“ může být v některých případech více než škodlivé. Odborníci často zoufale dokazují, jaká metoda funguje. Snaží se přesvědčit pacienty, že mají závažný problém, jehož si nejsou plně vědomi. Není to ale pravda.

Bohužel, většina antidepresiv se dosud ukázala být neúčinná.

To znamená, že by bylo zapotřebí několik testů na léky, jež údajně skutečně fungují a nesnažit se jen dokazovat, že staré metody léčby mají nějakou hodnotu.

Závěr

 

Často slyšíme frázi, že „věda má před sebou dlouhou cestu“, ale jen zřídka se používá, pokud jde o morálku a spolehlivost.

Na druhou stranu je třeba uznat, že vědecká komunita má stále co nabídnout.

Ale dříve, než se budeme těšit z dalších velkých objevů, bychom se měli podívat do minulosti a snažit se reálně zhodnotit, zda jsou prezentovány tvrzení skutečně pravdivé.


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *