4 božské bylinky, které vám uleví od oteklých a bolavých nohou

otekle nohyJednou z nejčastějších příčin bolavých a oteklých nohou jsou problémy s ledvinami nebo nedostatečná funkce udržování vyrovnaných hladin tekutin v těle.

Mezi další časté příčiny zmíněné v jednom z našich článků patří problémy se srdcem nebo nahromadění toxinů v různých tkáních.

Existuje však několik běžných a snadno dostupných bylinek, které pomáhají odstraňovat tyto příčiny. Následně tak vedou ke zmírnění nebo i úplnému odstranění bolestí a otoků na nohou.

Kořen lopuchu

Kořen lopuchu je primárně používán na pročištění krve a tonikum pro srdce, přičemž dokáže také zmírnit otoky v kotnících a lýtkách, vyplývajících ze srdečních, ledvinových ale i jiných potíží.

Užívání: Může být užíván buď povrchově ve formě obkladů, ale i vnitřně ve formě čaje. Kromě toho syrový kořen je možné konzumovat i přímo jako běžnou zeleninu.

Brusinky

Většina lidí považuje brusinky za ovoce, ale jejich správná kategorizace je kulinářská bylina.

Brusinky obsahují některé látky, které mají pozitivní účinek při odstraňování problémů s bolavýma nebo oteklýma nohama a také se po staletí používaly k léčbě zánětů močových cest.

Podle Britského deníku Urologie se považují za prospěšné při léčení několika ledvinových chorob. Jejich hlavní účinek spočívá ve stimulaci činnosti ledvin a podpoře vylučování tekutin, což následně vede ke zmírňování otoků na nohou.

Brusinky také obsahují poměrně velké množství vitaminu C, antioxidantů a antokynanů, tedy všech látek podporujících správné fungování ledvin.

Užívání: Brusinky se doporučuje užívat ve formě čerstvého džusu. Jedna sklenice džusu se zředí v poměru 1: 3 a pije během celého dne. Pro zachování enzymů a vitaminů je vhodné šťávu skladovat v lednici, ale ne více než 24 hodin po odšťavňování.

Také je důležité, aby byl džus čerstvý, ne kupovaný, protože v těch je pasterizací odstraněna většina účinných látek.

Petržel

Petržel má vysoký obsah vitaminu C a také působí jako odvodňovač (diuretikum). Právě tato vlastnost jej činí užitečným při zmírňování otoků a stimulaci tvorby moči.

Petržel může být konzumován přímo jako přísada do salátů, případně vysušený a konzumovaný v podobě čaje nebo přidáván do džusů.

Užívání: Pro přípravu čaje použijte 1 čajovou lžičku sušeného petržele, nebo 2 čajové lžičky čerstvé petržele, zalijte 1 šálkem vroucí vody a nechte vylouhovat asi 15 minut. Následně čaj sceďte a pro zlepšení chuti přidejte plátek citronu, nebo přimíchejte 1 lžičku medu.

V případě, že již užíváte diuretické léky na předpis, tak je buď vysaďte nebo petrželový čaj nepijte.

Mohlo by totiž dojít ke kumulaci obou látek a následně k nadměrnému odvodnění.

Pampeliška

Podle zdravotního centra na Univerzitě v Merylendu je možné obyčejnou pampelišku úspěšně použít jako diuretikum při odstraňování nadměrných tekutin vyvolávajících otoky převážně kotníků a lýtek.

Užívání: Pampeliškové listy se konzumují buď vařené, ale i syrové jako součást salátů a také je z nich možné připravit čaj. Přidejte 1 čajovou lžičku sušených pampeliškových listů nebo 2 lžičky čerstvých listů do 1 šálku vařící vody a nechte chvíli odstát.

Po vylouhování sceďte a přidejte trochu medu na dochucení.

Závěr

Máte své vlastní zkušenosti nebo recepty pro zmírňování a léčení oteklých nohou?

Pak budeme rádi pokud se s námi a s ostatními čtenáři o ně podělíte prostřednictvím vašeho komentáře v diskusi.


Zdroj: Herbs to Reduce Swelling

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *